Všetky naše produkty si môžete zakúpiť
vo svojej obľúbenej lekárni.

Ste podráždení, skleslí, unavený, prípadne sa dlho kurírujete po chorobe?

Aj keď veľa relaxujete dbáte na stravu, chodíte do fitka, či na pravidelné prechádzky a stále máte  uvedené problémy za tým všetkým môže stáť nepatrný ale o to významný nedostatok stopových prvkov vo vašom tele.

O problematike chýbajúceho jódu sa veľa nepíše a ani sa mu nevenuje prílišná pozornosť. Čo je vlastne jód a čím je tak dôležitý?

Jód je stopový prvok, ktorý je nevyhnutný pre správny vývoj ľudského organizmu. Je súčasťou hormónov vylučovaných štítnou žľazou, ktoré ovplyvňujú predovšetkým vývoj pohybovej sústavy a mozgu v raných fázach vývoja.

Čim to je, že nemáme jeho dostatočný prísun. V prvom rade sa za roky zmenil stravovací režim mnohých ľudí a ani nie sme prímorská krajina. Kupujú sa menej kvalitné potraviny, ktoré prirodzene neobsahujú jód a žijeme príliš rýchľu dobu, ktorá ma negatívny dopad na našu psychiku a neustály stres.

Nedostatok jódu spôsobuje únavu, spomalenie organizmu, poruchy sústredenia a reflexov, pocit chladu v končatinách, suchú pokožku, zápchu a podobne. U žien môže dôjsť k predĺženiu menštruačného cyklu a rovnako je možnou príčinou častejšieho výskytu nádorov v prsníkoch, problémov s otehotnením alebo dokonca dôsledkom neplodnosti, ako u žien, tak i u mužov.

Hlavným zdrojom jódu sú potraviny. Dokonca platí, že čím viac jódu sa nachádza v pôde, tým viac ho je aj v samotných potravinách. Najbohatšie pôdy na jód nájdeme v prímorských krajinách. Slovensko, ako vnútrozemský štát, má výrazne menej jódu nielen v pôde ale i vo vode. Preto potraviny vyprodukované u nás obsahujú len málo jódu.

Dopĺňať jód je možné aj každodenným používaním produktu Jódaqua. Ide o 100% prírodný jód v minerálnej vode, ktoré obsahuje aj množstvo ďalších  minerálov a stopových prvkov. 

Na Slovensku sú dostupné aj iné zdroje jódu či už je to kuchynská soľ ktorá je obohatená o jód, alebo špeciálne výživové doplnky, či niektoré minerálne vody. S tých bežne dostupných potravín kde sa jód nachádza sú niektoré bylinky, zelenina, či ovocie. Ide hlavne o cesnak, cibuľu, bazalku, višne, maliny, citróny, ríbezle alebo paradajky.

Pre deti existujú výrobky obohatené jódom – napr. detské ovocné výživy. Jód zvykne byť pridávaný aj do dojčenského náhradného mlieka, pre deti, ktoré nemôžu byť dojčené.

Čo sa týka dennej dávky

  • Dojčence by mali prijať 110 – 130 mcg denne
  • Deti do 8 rokov 90 mcg
  • Deti do 13 rokov už 120 mcg
  • Dospievajúci a dospelí ľudia 150 mcg denne
  • Tehotné ženy až 220 mcg a dojčiace matky dokonca 290 mcg jódu denne.

Aj keď máte pocit, že všetko dodržiavate a stále máte neistý pocit, je na mieste navštíviť vášho obvodného lekára, dať si spraviť komplexnú zdravotnú prehliadku a aj mineralizáciu vašich stopových prvkov v krvi.