Venózny vred predkolenia
Venózny vred predkolenia – ulcus cruris venosum (ucv)
Jechronický defekt predkolenia, ktorý vzniká v dôsledku primárnej, ale častejšie sekundárnej venóznej insuficiencie(nedostatočnosti).
Vplyvom stagnácie žilovej krvi a žilovej hypertenzie dochádza postupne k atrofii kože na predkoleniach s vysychaním a olupovaním kože, s tvorbou hemosiderinových pigmentácií a so sklonom k vzniku ekzémov.
Defekty môžu vzniknúť aj bez zjavnej príčiny, napríklad nepatrným podráždením pokožky, z ktorého sa postupne vyvinie plytký mokvajúci vred. Venózny vred predkolenia môže byť pomerne veľký, obvykle nebolestivý a spodina býva potiahnutá fibrínovým povlakom. Často masívne secernuje a je náchylný na infekciu, potom môže aj výrazne zapáchať.
Pri liečbe venózneho vredu predkolenia treba dbať na odstránení alebo aspoň zmiernení príčin jeho vzniku – stav zhoršuje predovšetkým nadváha, zlá výživa, fajčenie a nedostatok pohybu. Miestna liečba vredu predkolenia spočíva najmä v aplikácii produktov na vlhké hojenie rán, ktoré pomáhajú vytvárať priaznivé prostredie na hojenie rany.
Pri liečbe každého venózneho defektu je okrem vlhkej terapie nevyhnutná dôsledná kompresívna terapia, optimálne zvolenou bandážou s krátkym alebo dlhým ťahom či kompresívnymi systémami.