Všetky naše produkty si môžete zakúpiť
vo svojej obľúbenej lekárni.

Unáva počas dňa nie je v poriadku.

Ak sa Vám počas dňa často zíva, cítite únavu, neviete sa sústrediť mali by ste zvážiť kde robíte chybu.

Nedostatok sily a vyčerpanosť postihuje stále viac ľudí bez ohľadu na vek a pohlavie. Typickými príznakmi únavy je celková slabosť, podráždenosť, bolesti hlavy, nechutenstvo a mnoho ďalších faktorov ktoré majú nepriami vplyv na vaše zdravie. Čo robíme zle? 

Prvým faktorom je spánok

Uvedomujete si, že spánok je jednou z najdôležitejších činnosti pre regeneráciu tela. Každý človek je individuálny, ale odporúča sa spať v priemere sedem až osem hodín. Ak dlhodobo spíte šesť či menej hodín denne, alebo viac ako desať hodín má to tiež negatívny vplyv na zdravie. Dôležitý je konzistentný spánok. Ak budete dlhodobo porušovať tento základný princíp, hrozí vám vyčerpanosť, podráždenosť, nesústredenosť a v neposlednom rade si môžete spôsobiť aj iné ochorenia.

Aby sme sa vyspali, je potrebné dodržať základné pravidlá a to pravidelnosť, správna teplota prostredia cca 18 °C až  22°C. Pred spaním sa odporúča nejesť a ani veľmi nepiť.

Druhým faktorom je strava

Skúste si zapamätať základnú potravinovú pyramídu. Vyvážená strava je základom úspechu. Netreba zabúdať na raňajky a dobrou pomôckou sú aj rôzne aplikácie pre mobilné telefóny kde sa dá dobre kontrolovať, čo sme cez deň zjedli.

Pri vyváženej strave musíme spomenúť aj fakt týkajúci sa podielu živín a cukru. Cukor zohráva hlavnú úlohu v udržaní energie. Snažte sa preto mať stabilný cukor po celý deň. A ako to docielite? Jedzte 4 – 5 jedál denne, najlepšie s 3 – 4 hodinovým odstupom. Pozor však na sladkosti a rafinovaný cukor, ktorý náhle zvyšuje hladinu cukru v krvi (rýchlejšie sa unavíte). 

Energiu počas dňa vám dodá aj kofeín. Odporúčame vám 2 – 4 šálky kávy denne, pričom veľkej popularite sa v poslednom období teší najmä tzv. zelená káva. Viac šálok kávy môže ovplyvniť kvalitu vášho spánku, a to samozrejme nechceme. Zabúdať však nesmiete ani na potraviny s obsahom vlákniny, keďže práve vláknina pozitívne vplýva na vstrebávanie sacharidov do krvi.

Tretím faktorom je pitný režim

V priebehu dňa by ste mali mať pod kontrolou príjem tekutín a to nie hocijakej. Čistá voda, bylinné čaje by mali mať prednosť pred nápojmi s obsahom cukru a umelými sladidlami či farbivami. Odporúčaný príjem je v rozpätí dvoch až troch litrov. Piť vodu je doporučené piť počas celého dňa a aj podľa fyzickej námahy.

Ak máme v tele nedostatok tekutín, tak sa spomaľujú sa v tele metabolické procesy a tým pádom to má vplyv aj na vašu mentálnu a fyzickú výkonnosť. Pozor si treba dať aj pri príme tekutín vo forme energetických nápojov a kávy čo sa nepovažuje za pitný režim.

Štvrtým faktorom je pohyb 

Nie je dôležité akú fyzickú aktivitu si vyberiete, ale robte ju, či je to už prechádzanie sa po meste, v prírode, tenis, plávanie, fitnescentrum, alebo čokoľvek iné čo Vás napĺňa robte to! Je to dôležité aj pre vašu psychickú pohodu a fyzickú stránku. Nemusíte za každú cenu zdvíhať ťažké váhy vo fitnes centre. Hlavným faktorom je pravidelnosť.

Pravidelná pohybová aktivita vplýva na naše telo veľmi dobre. Nezabudnite na fakt, že pohybom sa v našom tele rozprúdi krv do celého tela, čo má za následok prísun energie. Druhým faktorom je aj vyplavovanie endorfínov, ktoré nám tak pomáhajú byť v dobrej nálade.

Piatym faktorom je celkové zdravie a vitalita.

Ako sa vraví, všetko so všetkým súvisí. Ak bude mať kvalitný spánok, dostatok, pohybu, bude dodržiavať základné princípy stravovania a pitného režimu mali by ste sa cítiť dobre a to bude mať aj vplyv na vašu duševnú rovnováhu. Ak sa únava nezmení ani po týchto základných odporúčaní skúste si zapisovať každý deň kedy ste šli spať a čo ste cez deň robili. Ak vylučovacou metódou neprídete čo stojí za vašim problémom je vhodné navštíviť odborníka v lekárskej ambulancii na koľko za únavou môžu byť schované iné tiché ochorenia ako anémia, cukrovka, problémy so štítnou žľazou, vedľajšie účinky liekov, infekcia, astma a mnoho ďalších.