Všetky naše produkty si môžete zakúpiť
vo svojej obľúbenej lekárni.

Tehotenstvo a obavy

Pre tehotné ženy je 9 mesiacov očakávania síce náročným, ale veľmi šťastným obdobím. Počas tehotenstva myslia budúce mamičky predovšetkým na nenarodené dieťatko a snažia sa mu dať to najlepšie aj tým, že sa o seba viac starajú. Tým máme na mysli hlavne duševnú pohodu, vyváženú stravu, dostatok vitamínov, minerálov, ale viete čo hľadajú budúce mamičky najčastejšie na internete? 

Čo znamená tehotenská knižka?

Tehotenskú knižku vystaví žene gynekológ po potvrdení gravidity na tzv. tehotenskej poradni. Prvá poradňa by sa mala uskutočniť najlepšie do jedného mesiaca od pôvodne očakávaného termínu menštruácie (cca v 6. – 8. týždni tehotenstva). 

Kedy oznámiť v zamestnaní, že som tehotná? 

Síce nie je povinnosťou oznamovať tehotenstvo zamestnávateľovi, ale je vo vašom záujme, aby ste tak urobili, ak stojíte o osobitnú ochranu tehotných žien podľa Zákonníka práce, ktorá sa týka napríklad úpravy pracovných podmienok, pracovného času, zákazu výpovede v ochrannej dobe. Ak chcete informovať svojho zamestnávateľa o svojom tehotenstve, je treba urobiť tak písomne a predložiť o tom aj lekárske potvrdenie (na tento účel slúži práve tehotenská knižka). Ak ste nezamestnaná, evidovaná na Úrade práce, tehotenstvo nie je dôvod, aby vás vyradili z evidencie uchádzačov o zamestnanie. Aj po potvrdení tehotenstva gynekológom si budete naďalej hľadať prácu. Z evidencie vás vyradia najneskôr dňom narodenia vášho bábätka, ak sa vám dovtedy nepodarí nájsť zamestnanie. 

Je môj zamestnávateľ povinný upraviť mi pracovné podmienky?

Určite áno ak ma vaša práca priami vplyv na vašu výkonnosť, zdravie a bezpečnosť. Možno bude nutné upraviť váš pracovný čas, najmä, ak pracujete v noci alebo si budete chcieť dohodnúť so zamestnávateľom kratší pracovný čas. Všetko je na individuálnej dohode a druhu práce aký vykonávate. Vo všeobecnosti platí, že tehotné ženy nesmú byť zamestnávané prácami, ktoré sú pre ne fyzicky neprimerané alebo škodia ich organizmu, ani prácami, ktoré podľa lekárskeho posudku ohrozujú tehotenstvo zo zdravotných príčin. 

Kedy môžem nastúpiť na materskú dovolenku

O nástupe na materskú dovolenku máte povinnosť informovať svojho zamestnávateľa, a to písomne, najmenej jeden mesiac vopred. Pokiaľ chcete pracovať až do pôrodu, dá sa to, avšak materská dovolenka sa vám môže skrátiť. V prípade bezproblémového tehotenstva by ste mali nastúpiť na materskú dovolenku cca 6 týždňov pred očakávaným termínom pôrodu, t. j. v 34. týždni tehotenstva (najskôr v 32. týždni tehotenstva, ak neporodíte skôr). Ak máte rizikové tehotenstvo a z titulu dočasnej práceneschopnosti poberáte nemocenské, nastúpiť na materskú dovolenku môžete najskôr v 32. týždni tehotenstva (a požiadať si o materské). Zamestnávateľovi treba s oznámením o nástupe na materskú dovolenku predložiť aj tlačivo Sociálnej poisťovne “Žiadosť o materské.” Vystavuje ho lekár (gynekológ) na tehotenskej poradni, ktorý v ňom uvedie aj dátum očakávaného dňa pôrodu. Zamestnávateľ po potvrdení potrebných údajov žiadosť o materské následne doručí pobočke Sociálnej poisťovne v mieste svojho sídla. Samostatne zárobkovo činná osoba a dobrovoľne poistená osoba žiadosť doručujú pobočke Sociálnej poisťovne v mieste trvalého bydliska.

Ako si vybrať lekára, pôrodnicu či pediatra?

V čase, kedy nastúpite na materskú dovolenku, by ste mali mať vybratú pôrodnicu, v ktorej sa bábätko narodí a absolvovať v nej tehotenské poradne. Výber by vám mohol uľahčiť náš projekt Sprievodca pôrodnicami. Možno uvažujete nad tým, že si zazmluvníte pôrodníka, pôrodnú asistentku, prípadne zvažujete, kto vám bude robiť doprovod pri pôrode (otec dieťatka, dula…). Zistite si, či takéto služby poskytuje Vaša pôrodnica a či sú spoplatnené. Aj tieto informácie nájdete v našom Sprievodcovi pôrodníc. Ešte pred pôrodom musíte mať vybratého aj pediatra. V pôrodnici budú vyžadovať jeho kontaktné údaje, na ktoré budú posielať výsledky vyšetrení vášho dieťatka, ktoré absolvuje v pôrodnici. Aj preto je nutné osloviť ho vopred a spýtať sa, či si vaše dieťa vezme do starostlivosti. Stále platí rajonizácia, teda pediater z obvodu, pod ktorý patríte, vaše dieťa zobrať musí. Každý iný pediater môže zobrať vaše dieťa po dohode. Mali by ste lekárovi oznámiť predpokladaný termín pôrodu a dohovoriť sa s ním na ďalšom postupe – prvej návšteve novorodenca. 

Aké povinnosti ma čakajú po pôrode?

Po narodení bábätka začne väčšina vybavovačiek na úradoch. Ak ste manželia – tieto pochôdzky môže absolvovať váš manžel aj sám, bez vás. Ak nie ste manželia – a urobili ste súhlasné vyhlásenie o otcovstve na matričnom úrade vopred, ešte pred narodením dieťaťa, v takom prípade bude mama oslobodená od návštev úradov po narodení bábätka, úradom postačí návšteva otca bez ďalšieho doprovodu. Ak určenie otcovstva ponecháte až na obdobie po pôrode, bude treba, aby sa na matriku kvôli súhlasnému vyhláseniu o otcovstve dostavili obidvaja rodičia.