Sucho v ústach a jeho príčiny

Sucho v ústach a jeho príčiny

Sucho v ústach je vždy problém, niekedy väčší, niekedy menší ale rozhodne neveští nič dobré. Aj „obyčajná“ dehydratácia môže byť nebezpečná, o intoxikácií a vážnych zdravotných diagnózach nehovoriac. Príčina vyprahnutých úst môže byť banálna, ale môže ísť aj o prejav cukrovky alebo Parkinsonovej choroby.

Sucho v ústach má mnoho príčin

Cukrovka, Parkinson, AIDS/HIV sú len niektoré z ochorení, ktorých prejavom je okrem iného aj sucho v ústach. Pokiaľ sa liečite na niektoré z týchto ochorení alebo ste sa podrobili chemoterapii tento nepríjemný stav v ústach určite poznáte. Prvoradé je dostať chorobu pod kontrolu a tým sa môže upraviť aj tvorba slín. Znížená tvorba slín často súvisí aj s užívaním liekov proti bolesti, alergií či antidepresívami. Ide totiž o vedľajší účinok a vždy je dobré konzultovať problém s lekárom, ktorý vám prípadne môže zmeniť lieky.

BIOXTRA ÚSTNY GÉL

Sucho v ústach môže mať aj banálnejšiu príčinu a môže ísť „len“ o dehydratáciu zapríčinenú nedostatočným prísunom tekutín. Dehydratácia hrozí hlavne v letných horúčavách, pri športe alebo fyzicky náročnej činnosti. Ak máte plnú hlavu iných starostí môže sa stať, že zabudnete piť a uvedomíte si to až keď sa dostaví bolesť hlavy a sucho v ústach. Na pitný režim si treba dávať pozor, pretože dehydratovaný organizmus môže aj skolabovať.

Podporte tvorbu slín

Sucho v ústach je spôsobené zníženou tvorbou slín. Podporiť tvorbu slín je možné žuvaním žuvačiek alebo cmúľaním tvrdých cukríkov. Okrem toho, že zvlhčíte ústa budete aj príjemnejší dych. Suché ústa sú totiž náchylnejšie na zápach z úst aj tvorbu zubného kazu. Okrem toho sú dostupné aj špeciálne zubné pasty a ústne vody, ktoré zvlhčujú ústa, znižujú riziko tvorby zubného kazu a osviežujú dych.

Pre okamžitú úľavu od príznakov sucha v ústach si ale zvoľte skôr gély alebo gélové spreje, ktoré účinkujú niekoľko hodín. Pri dehydratácií spôsobenej horúcim počasím, fyzickou aktivitou alebo požitím alkoholu nezabudnite doplniť tekutiny. Pri pretrvávajúcich ťažkostiach so suchými ústami je vhodné vyhľadať lekára, aby ste odhalili príčinu.