Všetky naše produkty si môžete zakúpiť
vo svojej obľúbenej lekárni.

Studené a teplé obklady proti bolesti aj opuchom

Hádam každý z nás pri bolestiach či zraneniach použil studený alebo naopak teplý obklad. Chlad aj teplo sú skvelý pomocníci a dokážu človeku uľaviť od bolesti. Lenže nie každý vie, kedy je dobré použiť teplý a kedy ľadový obklad.

Teplé obklady

Pôsobením tepla sa cievy rozširujú, bolestivé miesto tak prekrvujú a zásobujú kyslíkom. Obklady sa používajú pri chronických bolestiach, uvoľňujú svalstvo a sťahujú šľachy, ale nemali by sa použiť pri opuchoch a čerstvých ranách. Pri bolestiach kĺbov alebo  bolestiach bedrovej či krčnej chrbtice je teplý obklad ideálnym pomocníkom. Na takúto terapiu sa využívajú rôzne nahrievacie vrecká alebo Heat pack, ktorý je dostupný ako krčný golier alebo bedrový pás. Naplnený je kvalitnou pšenicou a levanduľou. Zohriaty v mikrovlnke je vhodný pri bolesti svalov, migréne, menštruačných bolestiach alebo pri prechladnutí. Na uvoľnenie svalov a relaxáciu sa odporúča aj horúci kúpeľ, ideálne so soľou alebo olejom do kúpeľa.

Studené obklady

Kým teplý obklad cievy rozťahuje, ľadové obklady ich sťahujú a tým pádom sú vhodné pri zastavovaní krvácania, opuchu, zmierňovaní bolesti, ale aj pri zápaloch. Studený obklad sa teda určite hodí pri rôznych zraneniach ako je vytknutý členok, narazené končatiny a iné. Používa sa však aj pri vysokých horúčkach na ich zmiernenie. Ak používate ľad alebo niečo mrazené, nezabudnite to zabaliť do utierky alebo uteráka, aby ste si nespôsobili omrzliny. Z tohto hľadiska je veľmi dobrým pomocníkom Heat Pack, ktorý sa dá použiť nie len ako teplý, ale aj ako studený obklad. Stačí ho vložiť na cca 2 hodinky do mrazničky a potom priložiť na postihnuté miesto. Ako prvá pomoc pri zranení ako je narazenie, udretie končatiny alebo vytknutie sa dá použiť syntetický ľad v spreji, ktorý vám bude k dispozícií okamžite.  Jeho účinok je rovnaký ako pri ľade.