Všetky naše produkty si môžete zakúpiť
vo svojej obľúbenej lekárni.

Preležaniny

U imobilných a dlhodobo ležiacich pacientov sa treba okrem iného vedieť popasovať aj s preležaninami. Tento problém je väčší a nebezpečnejší než sa môže na prvý pohľad zdať. Preležaniny, najmä vo vyšších štádiách, sú bolestivé a otvorené rany sa môžu veľmi rýchlo a ľahko zapáliť. Pri ležiacich pacientoch sa samozrejme snažíme predísť vzniku dekubitov, ale nie vždy je to možné.

Prečo a ako vznikajú preležaniny?

Dekubity sú rany, ktoré vznikajú vplyvom dlhodobého tlaku na jedno miesto. Takýto tlak vzniká ležaním pacienta, ktorý sa nedokáže hýbať sám a nie je ani pravidelne polohovaný. Tlak spôsobuje poškodenie tkanív najskôr na povrchu kože a neskôr vznikajú pľuzgiere alebo až otvorené rany. Poškodenie kože až nekróza sa najčastejšie objavujú na miestach, kde sa nachádza najmenej podkožnému tuku a svalov. Preležaniny sa veľmi ťažko liečia a preto je mimoriadne dôležité polohovanie pacienta a používanie antidekubitných zdravotníckych pomôcok.  V počiatočnom štádiu je ešte vysoká šanca, že sa vzniku preležanín zabráni.

Ošetrovanie preležanín

Liečba a ošetrovanie preležanín patrí jednoznačne do rúk odborníkov, teda lekárov a sestričiek. Obzvlášť to platí vtedy, keď sa objavujú pľuzgiere a hlbšie rany. Preležaniny III. a IV. stupňa, teda nekróza a vredy si vyžadujú chirurgickú liečbu. Sčervenania kože, lézie bez poškodenia kože a pľuzgiere sa dajú riešiť aj lokálnym ošetrovaním. Na preležaniny ale aj bercové vredy, rezné rany a popáleniny je možné použiť Akutol Hydrogél. Tento gél neobsahuje parabény a je vhodný na ošetrenie vlhkých aj suchých rán. Akutol Hydrogel reguluje mikroprostredie rany a tak v podstate urýchľuje jej hojenie. Otvorené rany je potrebné pred nanesením gélu vysušiť, očistiť a dezinfikovať. Pri zatvorených ranách stačí naniesť gél na ranu a pritom sa jej nedotýkať, ak je potrebné použite aj náplasť alebo obväz.