Prečo je dobré mať v lekárničke tekutý obväz
Malé odreniny, drobné rezné rany pozná každý. Na ich ošetrenie nemusíte vždy používať rýchloobväz či ranu obviazať a zalepiť. Tekutý plastický obväz ošetrí poranenie oveľa rýchlejšie.
Tekutý plastický obväz
V rodine s malými deťmi je dobré mať vždy poruke tekutý plastický obväz. Ľahko ním ošetríte všetky bežné odreniny spôsobené pádom detí pri hre. Ocenia ho tiež športovci. Je účinnou pomocou na odretú pokožku celého tela. Tekutý plastický obväz by nemal chýbať ani v turistickej výbave. Pri drobných nehodách v horách je výhodou jeho jednoduchá a rýchla aplikácia.
Ako ošetriť drobné krvácanie
Každé poranenie je potrebné najskôr vymyť vodou a vydezinfikovať. Ak je potrebné zabrániť prípadnému vniknutiu nečistôt, použijete tekutý plastický obväz. V opačnom prípade je lepšie, ak postihnuté miesto necháte na vzduchu. Vďaka tomu sa vytvorí chrasta.
Čo robiť pri krvácajúcich ranách
Pri poraneniach, ktoré krvácajú je po dezinfekcii dôležité zastavenie krvácania vytvorením tlaku na poranené miesto. A to pomocou sterilného obväzu alebo gázy. Po zastavení krvácania nanesiete tekutý plastický obväz. Ten absorbuje unikajúcu tekutinu a uzavrie ranu. Ak je to potrebné, neskôr naneste ďalšiu vrstvu. Pri veľmi silnom krvácaní umiestnite na ranu tlakový obväz. Dávajte pritom pozor, aby ste do rany nezaniesli nečistoty.
Výhody tekutého plastického obväzu
Tekutý plastický obväz umožňuje rýchle ošetrenie odrenín a menších krvácajúcich rán. Nádobku pretrepte, držte vo zvislej polohe a aplikujte na ranu. Tekutý obväz absorbuje unikajúcu krv a ranu do dvoch minút uzavrie plastickým filmom. Ten zabráni vniknutiu nečistôt. Výhodou je, že rana môže po aplikácii tekutého obväzu dýchať, čo urýchli jej hojenie. Nedochádza tiež k nežiaducemu prilepeniu obväzu na ranu, ako pri klasickom obväze a nie je potrebné ho meniť. Pri použití tekutého plastického obväzu oceníte aj jeho vodeodolnosť.