Dekubity - Poraďte si skôr, ako začnú ohrozovať život!
Preležaniny sú problém predovšetkým dlhodobo ležiacich pacientov. Ak sa zanedbá prevencia a dekubity sa neošetrujú môžu sa z nich stať otvorené rany, ktoré sú vstupnou bránou pre infekciu. Tá samozrejme stav pacienta iba zhorší a môže ohroziť jeho život.
Odhaľte preležaniny hneď na začiatku
Pri ležiacich a imobilných pacientov treba zvýšiť pozornosť a pravidelne ich polohovať. Preležaniny najčastejšie vznikajú v oblasti bedier, kostrče, lopatiek a všade tam, kde tlačia kosti.
Prvotným príznakom je začervenanie pokožky, postupom času pokožka tmavne až sa vytvorí preležanina.
Koža aj v hlbších vrstvách začne postupne odumierať a vznikne hlboká otvorená rana, ktorá sa už lieči veľmi ťažko.
Dôležitá je preto rehabilitácia, ktorá okrem iného rozhýbe a prekrví končatiny čím sa zníži aj riziko vzniku dekubitov.
Rizikové miesta je dobré aj pravidelne masírovať olejmi alebo masťami. Na ošetrovanie suchých aj vlhkých rán je vhodný Akutol Hydrogel, ktorý podporuje a urýchľuje hojenie.
Ošetrovanie dekubitov
Ako ošetrovať dekubity závisí od toho o aké štádium sa jedná. Prvý stupeň sa prejavuje začervenanou pokožkou a riešiť sa dá pravidelným polohovaním aj antidekubitným matracom.
Druhý stupeň rozoznáte podľa pľuzgierov naplnených tekutinou. V tomto prípade je potrebné obrátiť sa na odborníka, ktorý pľuzgiere prepichne ošetrí, pretože vznikne priestor pre vniknutie infekciu.
Keď príde k poškodeniu hlbších vrstiev kože a svaloviny ide o tretí stupeň. Posledný štvrtý stupeň je už hnisavý vred. Obe tieto štádiá už jednoznačne patria do rúk lekára alebo sestry.
Pri posledných dvoch štádiách je totiž nutné odstraňovať aj odumreté tkanivo a odborné ošetrenie, aby sa zabránilo vzniku a šíreniu infekcie.