Všetky naše produkty si môžete zakúpiť
vo svojej obľúbenej lekárni.

Veterina

Ten správny prípravok proti drobným ranám

Ten správny prípravok proti drobným ranám

Drobné zranenia a odreniny sa psíkom alebo mačičkám môžu pritrafiť veľmi ľahko a rýchlo. Počas prechádzky alebo potulkách po okolí sa také veci jednoducho stávajú, pretože labky nemajú nijako chránené.

Plastický obväz v spreji

Na ošetrenie drobných zranení a odrenín je možné použiť Akutol Vet sprej v spreji. Využíva sa na ošetrenie vankúšikov labiek a drobných poranení končatín.  Sprej zaschne behom 3 minút a vytvorí ochrannú vodeodolnú vrstvu. Pokožka pod obväzom ale môže dýchať a proces hojenia tak prebieha bez toho, aby sa do rany dostali nečistoty alebo infekcia.

Na ošetrenie aj prevenciu

Okrem toho, že sprej je vhodný na ošetrovanie poranení použiť ho môžete aj preventívne v zimnom období. Plastický vodeodolný obväz ochráni vankúšiky labiek vášho chlpáča pred posypovou soľou a mrazom, ktoré môžu spôsobiť ich poškodenie a popraskanie. Obväz je vo vode nerozpustný, sám sa odlúpne po 3-4 dňoch. Tiež je nutné dbať na zvýšenú starostlivosť a hygienu psa.

Ekologický veterinárny lubrikant

Ekologický veterinárny lubrikant

Kerolan sprej je veterinárny lubrikant, ktorý by nemal chýbať žiadnemu veterinárovi pri gynekologických vyšetreniach alebo inseminácií.

Ekologické propylenty

Kerolan sprej obsahuje medicinálny parafínový olej v kombinácií s propelentmi, ktoré sú z hľadiska ekológie neškodné. Aj sterilita tohto produktu je prísne sledovaná testami, ktoré sú predpísané podľa CSL 4 na autorizovanom pracovisku. V prípade, že hľadáte spoľahlivý produkt na zvýšenie kĺzavosti a lubrikáciu rukavíc, stavte na Kerolan sprej.

Použitie lubrikačného spreja

Sprej Kerolan je bezfarebná olejovitá kvapalina, ktorá sa nanáša na inseminačné alebo gumené rukavice. Aplikovať sa môže aj okolo rekta plemenníc zo vzdialenosti cca 20 cm, a to tesne pred inseminačným alebo gynekologickým zákrokom. Pred každým použitím nádobku pretrepte a pri nestriekaní držte vo zvislej polohe. Pre dezinfekciu je vhodný Avejodin Vet kožný sprej, ktorý zabezpečí potrebnú dezinfekciu operačného poľa.

Šampón pre psa do záhrady i do vane

Šampón pre psa do záhrady i do vane

Máte doma väčšie alebo menšie chlpaté zvieratko? Určite ste s ním už zažili niekoľko veselých chvíľ pri kúpaní. Okrem toho, že šampón pre zvieratá má očistiť srsť, musí byť aj šetrný k pokožke.

Pre lesklú a pevnú srsť

Chcete,j aby mal váš psík krásnu a zdravú srsť aj pokožku? Arpalit šampón s čajovníkom vás určite nesklame. Vďaka olivovému oleju, elastínu a vitamínom srsť aj pokožku vyživí a zanechá ju hebkú a lesklú. Pre psíkov s citlivou pokožkou odporúčame použiť Arpalit hypoalergénny šampón, ktorý je ešte šetrnejší. Pri dlhosrstých plemenách je vhodné použiť aj kondicionér Arpalit s čajovníkom, ktorý uľahčí rozčesanie.

Kde kúpať psa?

Menšie psy sa dajú okúpať aj vo vaničke alebo v umývadle. Väčšie plemená už potrebujú vaňu alebo sprchový kút. Musíte myslieť na to, že psíkovi sa v mokrej vani šmýkajú labky a je dobré dať mu protišmykovú podložku, aby ste ho nevystavili zbytočnému stresu. Ak máte tú možnosť, najlepšie je kúpať psa vonku, samozrejme ak je pekné počasie.

Výživa pre kĺby psov

Výživa pre kĺby psov

 

Zdravie vášho štvornohého miláčika závisí sa starostlivosti, strave ale aj genetike. Častým problémom u psov sú kĺby. Niektoré plemená sú na ochorenia kĺbov náchylnejšie, ale obvykle je za tým nadváha a nedostatok pohybu. Okrem kvalitnej stravy by ste mali myslieť a na výživu pre kĺby psov, ktorá môže výrazne zlepšiť a predĺžiť pohyblivosť.

Strava a pohyb

Ak chcete aktívneho a zdravého psa, ktorého nebudú trápiť bolesti kĺbov mali by ste dbať na kvalitnú a vyváženú stravu. Pes má jednoducho svoje potreby a rovnako ako človek potrebuje mať dostatok vitamínov a minerálov pre zdravé kĺby, zuby aj srsť.

Nedostatočná výživa sa vždy prejaví na zdraví aj vzhľade psa. Po určitom čase je tak na prvý pohľad jasné, že niečo nie je v poriadku. K bežnej strave je vhodné z času na čas pridať aj výživu pre kĺby psov ako je Avecare Dog.

Výživa samotná ale samozrejme nestačí, dôležitý je aj pohyb. Najmä mladé psy si žiadajú veľa pohybu, aby sa zbavili prebytočnej energie. Staršie psy už nebývajú tak aktívne, ale prechádzky rozhodne potrebujú. Ak sa pes prestane hýbať začne priberať a nadváha okrem iného zaťažuje aj kĺby. Bolesť kĺbov samozrejme psa nemotivuje k tomu, aby bol aktívnejší a tak ďalej naberá na hmotnosti a zrazu sa ocitnete v začarovanom kruhu.

Výživa pre kĺby psov

Kĺbová výživa Avecare Dog pre psov je určená na regeneráciu a ochranu chrupaviek a zároveň pôsobí aj ako prevencia. Užívať ho teda môžu psy, ktoré majú ťažkosti s kĺbmi, ale aj mladé zdravé psy, aby sa problémom predišlo. Avecare Dog je vhodný aj pre šteniatka staršie ako 2. mesiace a táto kĺbová výživa sa dá užívať dlhodobo, optimálne sú 3 mesiace. Keďže ide o tablety psíkovi sa dávajú priamo do tlamy samostatne alebo ich môžete „zakamuflovať“ do stravy, aby ich zviera naozaj prehltlo.

Ochráňte citlivé labky v zimnom období

Ochráňte citlivé labky v zimnom období

V zimnom období, keď mrzne a padá sneh dostávajú labky vášho psíka skutočne zabrať. Mrazivé počasie, ale aj posypové materiály ich labkám neprospievajú a môžu spôsobiť popraskanie a drobné poranenia.

Účinná ochrana pred mrazom

Lepšie ako riešiť problém s poranenými labkami je tomuto stavu predísť. Akutol Vet sprej je určený na ošetrenie malých poranení, ale hlavne na ochranu labiek v zimnom období. Ide o plastický ochranný obväz v spreji, ktorý sa nerozmočí a brušká labiek tak nepopraskajú ani sa neporania.

Zimná starostlivosť

Pri prechádzkach je dobré vyhýbať sa miestam, ktoré sú posypané soľou. Nie vždy je možné venčiť psa mimo chodníkov, ale ak máte možnosť vziať ho do lesa alebo na miesta, ktoré nie sú zasiahnuté zimnou údržbou, mali by ste ju využiť. Inak je potrebné po každej vychádzke labky umyť, očistiť a natrieť krémom, aby sa nevysúšali. Váš psík sa tak bude tešiť na prechádzky aj v mrazivom počasí.

Hospodárske zvieratá

Hospodárske zvieratá

Hospodárske zvieratá sú síce chované najmä kvôli mäsu či mlieku, ale pochopiteľne potrebujú adekvátnu starostlivosť. Chovať hospodárske zvieratá je určite náročnejšie ako sa na prvý pohľad zdá, aj keď niektoré zvieratá si nevyžadujú veľa pozornosti.

Prežúvavce ako kravy, kozy či ovce v lete spásajú trávu a okrem toho potrebujú len obilniny a vodu. Zima a jeseň sú samozrejme náročnejšie, pretože ich treba prikrmovať. V stáde sa pochopiteľne nedá vyhnúť menším odreninám či povrchovým ranám, ktoré treba ošetriť.

Na tieto zranenia je ideálny Kubatol Pix sprej, ktorý obsahuje bukový decht a pôsobí dezinfekčne. Zároveň ranu aj vysušuje a podporuje jej regeneráciu. Sprej po aplikácií zaschne a vytvorí na rane plastickú vrstvu, ktorá chráni ranu pred nečistotami a vlhkosťou pričom jej dovoľuje dýchať a hojiť sa.

Kubatol Pix je vhodné použiť aj keď začleňujete zviera do stáda, pretože sa stratí pachová stopa.

Ako bojovať proti kliešťom

Ako bojovať proti kliešťom

Pre psov a mačky je kliešť rovnako nebezpečný ako pre človeka. Na zvieratá môže preniesť bakteriálne ochorenia ako mykoplazmóza, anaplazmóza, ehrlichióza, borelióza alebo parazitárne ochorenie babeziózu.

Aby sa zviera nakazilo jedným alebo viacerými ochoreniami musí byť kliešť prisatý aspoň 1 deň. Dôležité je teda odhaliť ho čím skôr a kontrolovať zviera po každej prechádzke. Najlepšie ale je, ak sa k nemu kliešť ani nepriblíži a na to slúži obojok proti kliešťom.

Obojok proti kliešťom, bio repelent či elektorepelenty odpudzujú kliešte a prípadne aj ďalšie vonkajšie parazity ako sú vši, blchy a pod. Výhodou je, že účinkujú niekoľko mesiacov a tak sa môžete spoľahnúť, že počas celej sezóny sa kliešte vášmu psovi alebo mačke vyhnú. Arpalit Dog a Arpalit Cat sú prívesky na obojok, ktoré vydavajú ultrazvukovú frekvenciu odpudzujúcu kliešte a iné parazity. Elektrorepelent účinkuje cca 10 mesiacov.

Obojky pre psov

Obojky pre psov nie sú len štýlovou záležitosťou, ale pri vychádzkach a výletoch niekedy aj nevyhnutnosťou. Rovnako nevyhnuté by mali byť aj špeciálne obojky odpudzujúce kliešte, blchy, vši a pod. Obvykle ide o tenké gumené obojky, ktoré sa nosia spolu s tými klasickými. Obojky pre psov ale nie sú jediná možnosť ako ho dlhodobo ochrániť pred vonkajšími parazitmi.

Ďalšou alternatívou je spot on, teda kvapky, ktoré sa aplikujú na pokožku. Nevýhodou je, že ich účinok trvá len asi 3 mesiace. Účinok obojkov je asi 6-8 mesiacov. Je tu ale aj iná možnosť a to elektrorepelent Arpalit Dog. Ide o prívesok s mikročipom, ktorý sa pripína na obojok pre psa. Mikročip vydáva ultrzvukové impulzy s frekvenciou 40kHz, ktorú nepočujú ľudia ani zvieratá. Vadí iba parazitom, ktoré odpudzuje do vzdialenosti 3 m. Keďže sa kliešte k vášmu psíkovi nepriblížia, nemôžu ho ani nakaziť boreliózou alebo iným ochorením.

Kliešťová encefalitída

Kliešťová encefalitída

Lekári ordinujú len lieky na zmierňovanie príznakov v prvom štádiu (často zamieňanom s chrípkou či virózou). Rozpoznanie kliešťovej encefalitídy sa dá urýchliť vyšetrením krvi.

Ak pacient vie o tom, že ho pohrýzol kliešť a prejavili sa u neho chrípkové príznaky, mal by požiadať o vyšetrenie krvi. V prípade, že sa prejavili príznaky druhého štádia a pacient má preukázanú kliešťovú encefalitídu, musí ísť do nemocnice, kde sa podrobí špeciálnemu vyšetreniu. Počas pretrvávania príznakov dostáva infúzie a je v režime absolútneho pokoja.

Kliešt zaborený v pokožke

Zároveň sa urobí vyšetrenie mozgovo miechového moku a na základe informácií z tohto vyšetrenia sa určí ďalší postup liečby. Pobyt v nemocnici s touto diagnózou trvá zväčša 2 týždne, po ktorých nasleduje najmenej jeden mesiac rekonvalescencie a pokoja.

  • kliešť je hlavným prenášačom kliešťovej encefalitídy vo všetkých vývojových štádiách (larvy, nymfy, dospelé kliešte)
  • ako nositeľ vírusu dokáže prežiť a preniesť ho na rôznych hostiteľov tým, že saje ich krv
  • vírus kliešťovej encefalitídy prenáša približne 2 až 10 percent kliešťov
  • pri kliešťovej encefalitíde môže dôjsť k prenosu vírusu okamžite po prisatí kliešťa
  • keďže infikované môžu byť domáce zvieratá, tento vírus sa môže preniesť aj produktmi ich chovu (potravinami), ktoré sú tiež infikované. Ochorenie sa môže preniesť aj konzumáciou nedostatočne tepelne upraveného kozieho, kravského či ovčieho mlieka alebo výrobkov z neho.
Aké problémy trápia starších psov

Aké problémy trápia starších psov

I dobre pestovaný pes má stúpajúcim vekom znaky fyzického aj mentálneho starnutia a zvyšuje sa aj riziko ochorení. Obličkové a pečeňové ochorenia, cukrovka, nádorové a hormonálne choroby. Prevencia je základ a preto netreba nič pri náznakoch podceňovať.

Starší pes

Pri sučkách sa navyše kontrolujú vonkajšie pohlavné cesty (výtok z pošvy hovorí o infekcii maternice) a mliečne žľazy. Ak sa včas zachytí rakovina mliečnej žľazy, sučke sa predĺži život. Veľký príjem tekutín môže byť signálom nielen problémov s obličkami, ale aj zápalu maternice alebo cukrovky.

Staršie psíky mávajú často problémy so zubami a ďasnami. Zubný kameň je zdrojom premnoženia baktérií. Tie sa môžu krvou cestou rozšíriť do ostatných orgánov v tele a spôsobiť vážne, život ohrozujúce ochorenia. Ak má starý pes zuby v dezolátnom stave, radšej ich vytrhnúť, ako nechať v papuli kameňolom na hnojisku. V strave sa tomto veku treba orientovať už na rad senior. Pes už toľko nebehá, a tak aj príjem kalórií má byť menší.

Potrava nemá obsahovať toľko uhľohydrátov a bielkovín ako v minulosti. Treba zmeniť pomer bielkovín a doplnkov (ryža, cestovina) menej mäsovej zložky a viac doplnkovej. Veľký prísun bielkovín veľmi namáha obličky. A pri všetkých starnúcich psoch obličky už nedokážu dostatočne plniť svoju funkciu.

Krmivá pre seniorov navyše obsahujú látky, ktoré nezaťažujú obličky, pečeň, srdce a kĺby. Starším psom pomáhajú aj geriatriká, ktoré obsahujú látky zlepšujúc prekrvenie nielen mozgu, srdca a svalov, ale aj končatín, očí a uší. Ak nie je organizmus dostatočne okysličovaný, rýchlejšie starne, takže geriatriká naozaj predlžujú život.

Takže majte na pamäti. Správny hygiena, adekvátna výživa a prevencia predlžuje kvalitu života Vášho psa!

Projekt Pet Point

Projekt Pet Point

Cieľom projektu Pet Point je, aby boli veterinárne produkty dostupnejšie pre majiteľov domácich zvierat, hlavne psov a mačiek. V lekárňach označených symbolom Pet Point nájdete prípravky, ktoré potrebuje každé domáce zvieratko.

Hygiena a antiparazitiká

Pri kožušinových zvieratách je hygiena veľmi dôležitá a z času na čas sa kúpaniu nevyhne žiadne zvieratko. Pokožka zvierat si ale vyžaduje prípravky, ktoré ju nebudú dráždiť a srsť zanechajú čistú, jemnú a hebkú. Zanedbaná hygiena chlpáčov môže viesť ku kožným problémom a parazitom v srsti i na pokožke. Šampóny a kondicionéry dostupné v lekárňach ošetrujú, čistia a zanechávajú srsť krásne lesklú. Vhodné prípravky nájdu aj majitelia zvierať s citlivou pokožkou so s sklonom k alergickým reakciám.

Často využívaným veterinárnym prípravkom sú antiparazitiká, ktoré sú dostupné v lekárňach s označením Pet Point. Vďaka nim sa spoľahlivo vyhnete všiam, blchám aj kliešťom. Antiparazitiká sa odporúča aplikovať počas celého roka, ale hlavne v období zvýšeného výskytu kliešťov. Aj psi a mačky sa totiž môžu nakaziť boreliózou alebo kliešťovou encefalitídou. Prevencia je pritom veľmi jednoduchá – stačí špeciálna tekutina aplikovaná na pokožku alebo obojok odpudzujúci parazity z vašej lekárne.

Dezinfekcia a výživové doplnky

Tak ako sa drobné poranenie pritrafí vám, pritrafí sa aj vašim zvieracím miláčikom. Odreniny alebo povrchové rany sa najčastejšie objavujú na labkách. Je preto dobré mať po ruke dezinfekčný a antiseptický sprej pre zvieratá, ktorý teraz kúpite v lekárni. Ošetriť a dezinfikovať malé, slabo krvácajúce poranenia tak dokážete aj doma.

V rámci prevencie by ste mali myslieť aj na kĺby vášho psa. Aj keď teraz s pohybom problémy nemá, vekom sa to bude zhoršovať. Na kĺbovú výživu, ktorú taktiež zoženiete v lekárni nie je priskoro ani v mladom veku. Vďaka tomu môžete vášmu psovi dopriať radosť z behania aj vo vyššom veku.

Starostlivosť o citlivú a alergickú pokožku vášho psa

Starostlivosť o citlivú a alergickú pokožku vášho psa

To správne riešenie pre citlivú zvieraciu pokožku

Možno ste nevedeli, že aj zvieratá môžu mať citlivú a suchú pokožku, ktorá reaguje na šampóny podráždením alebo alergickou reakciou. Práve pre takýchto chlpáčov je určený Arpalit hypoalergénny šampón.

Vyberajte prípravky obozretne

Citlivá pokožka kožušinových zvierat, hlavne psov a mačiek si vyžaduje citlivý prístup a špeciálne prípravky, ktoré ju nebudú zbytočne dráždiť. Umývať zvieratá s citlivou pokožkou nevhodným prípravkom môže spôsobiť vysušenie kože, svrbenie alebo alergickú reakciu.

Arpalit hypoalergénny šampón

Tento šampón je určený pre všetky druhy kožušinových zvierat, pričom je vhodný aj pre mačiatka a šteniatka. Šampón je veľmi jemný a šetrný a môžete ho použiť aj na zvieratá, ktorých koža má sklon k alergickým reakciám. Váš psík alebo mačička bude mať jemnú, lesklú, pružnú a hebkú srsť. Prípravok obsahuje vitamíny, elastín aj olivový olej, takže srsť vyživuje.

Pohyb nebol nikdy ľahší

Pohyb nebol nikdy ľahší

Pohyb je pre psa skutočná radosť. Na rozdiel od ľudí behajú iba pre potešenie a nie preto, aby pracovali na svojej kondícií alebo postave. Ak ich o túto radosť pripraví bolesť kĺbov, neprospeje to ich fyzickej ani psychickej kondícií.

Nepodceňujte prevenciu

Aj keď je váš pes v najlepších rokoch a pohyb mu nerobí problém, mali by ste myslieť aj na prevenciu. Podávanie kĺbovej výživy mladším psom zlepší ich pohyblivosť a predĺžite tak aktívny vek vášho psa. Čím dlhšie bude v kondícií, tým lepšie. Zdravé kĺby, kosti a šľachy si tak udrží aj vo vyššom veku.

Výživa pre kĺby vášho psa

Avecare dog vo forme tabliet sa postará o kĺby, šľachy, väzivá aj kosti vášho štvornohého miláčika. Tento výživový doplnok sa skladá z čistého glukosamínsulfátu a MSM. Účinný je pri regenerácií a ochrane chrupavky, podporuje aj funkciu kĺbov, šliach, kostí a väzív. Doprajte svojmu psovi aktívny pohyb čo najdlhšie s Avecare Dog.

Na psie parazity s rozumom

Na psie parazity s rozumom

Či chcete alebo nie, každý pes sa stretne s parazitmi, minimálne chytí na prechádzke kliešťa.  Najlepšia je samozrejme prevencia, ale keď už sa parazity objavia dá sa s nimi ľahko zatočiť.

Pomôže vám ten správny šampón

Ak u vášho psíka alebo mačky objavíte kliešte, vši alebo blchy zbaviť sa ich môžete správnou hygienou. Šampón Arpalit Neo s bambusovým extraktom je určený k hubeniu práve týchto parazitov. Okrem toho samozrejme obsahuje aj olivový olej, vitamíny a elastín, takže srsť vášho chlpáča bude jemná, lesklá a bez neželaných návštevníkov.

Vši, blchy a roztoče

Týchto malých potvoriek, ktoré otravujú život vám aj vášmu domácemu miláčikovi sa môžete rýchlo zbaviť aj vďaka prípravkom Arpalit vo forme spreja alebo peny. Arpalit Neo sprej a Arpalit Neo pena sú určené pre veľké aj malé zvieratá. Môžete ho teda použiť na vášho škrečka, myš, papagája alebo plaza.

Nekompromisná dezinfekcia pre kopytá

Nekompromisná dezinfekcia pre kopytá

Aj hospodárske zvieratá si vyžadujú pozornosť, starostlivosť a niekedy aj ošetrenie. Ak potrebujete nekompromisnú dezinfekciu na kopytá vyskúšajte Kubatol Pix sprej.

Ošetrenie kopýt

Kubatol Pix sprej je určený na ošetrovanie a dezinfekciu kopýt hospodárskych zvierat a koní. Použiť sa dá ako pomocný prípravok pri chirurgií kopýt alebo pri úprave paznechtov. Sprej bráni pred vniknutím vlhkosti a nečistôt do rany ale pritom umožňuje koži voľne dýchať. Vďaka dezinfekčným a sušiacim účinkom sa vytvára vhodné prostredie na hojenie ošetrovaných rán.

Účinný sprej s bukovým dechtom

Kožný sprej s bukovým dechtom má dezinfekčný účinok. Okrem kopýt je vhodný aj na ošetrovanie poranení na koži. Aplikácia je veľmi jednoduchá – sprej stačí pretrepať a vo zvislej polohe nastriekať na ošetrované miesto zo vzdialenosti 15 – 20 cm. Kubatol Pix je možné aplikovať na srsť aj perie.

Plastická ochrana s bukovým dechtom

Plastická ochrana s bukovým dechtom

Veľké aj malé hospodárske zvieratá potrebujú starostlivosť a pri ošetrovaní je potrebná aj dezinfekcia.  Či už ide o kopytá alebo pokožku spoľahnúť sa môžete na Kubatol Pix sprej s obsahom bukového dechtu.

Kubatol Pix sprej sa používa na vonkajšie ošetrenie odrenín, dermatomykózy, pri kozmetických úpravách kopýt alebo pri kopytnej chirurgií. Sprej vytvorí plastický kryt nad poraneným miestom a tak k nemu neprenikne vlhkosť ani cudzorodé látky. Vrstva ale umožňuje pokožke pod ňou dýchať a tak urýchľuje hojenie.

Kožný sprej s bukovým dechtom sa používa na lokálnu dezinfekciu. Sprej má žltohnedú až hnedú farbu a charakteristický zápach. Aplikovať sa dá na srsť aj perie zo vzdialenosti cca 15 – 20 cm. Pred každým použitím sprej dobre pretrepte. Používať sa nesmie na silno krvácajúce alebo mokvajúce rany.

Najlepšia starostlivosť pre hebkú srsť

Najlepšia starostlivosť pre hebkú srsť

Každý majiteľ psa alebo mačky pozná ten skvelý pocit, ktorý príde, keď hladkáte jemnú a hebkú srsť svojho miláčika. Aby srsť bola zdravá a jemná potrebuje aj určitú starostlivosť.

Jemný a účinný šampón

Kúpanie psa a mačky nie je dôležité len z hľadiska hygieny. Starostlivosť sa odzrkadlí aj na hebkej, pevnej a zdravej srsti. Arpalit šampón s čajovníkom je vhodný na pravidelnú starostlivosť o srsť všetkých kožušinových zvierat. Obsahuje elastín, olivový olej a vitamíny, srsť zanecháva jemnú a hebkú.

Kondicionér s čajovníkom

Kondicionér Arpalit Neo je skvelý hlavne v kombinácií so šampónom Arpalit. Oba prípravky obsahujú extrakt z čajovníka, elastín, olivový olej a vitamíny. Jemný kondicionér ale ocenia najmä majitelia dlhosrstých plemien psov a mačiek, pretože uľahčuje rozčesávanie srsti. Srsť vášho chlpáča bude hebká, krásne lesklá a zdravá. Kondicionér je šetrný aj k pokožke, nevysušuje ju.

Časté a problematické ochorenia uší u psov

Časté a problematické ochorenia uší u psov

Ušný svrab

Je veľmi častým ochorením u psov.  Je to parazitárne ochorenie, ktoré sa prenáša kontaktom s nakazeným zvieraťom ale aj dotykom. Preniesť ho môžete dokonca aj vy, stačí pohladkať nakazené zviera a potom to vaše. Preto pozor, aké zvieratko vonku hladkáte.

Svrab sa prejavuje veľmi silným svrbením uší, pes ich neustále škrabe následkom čoho na nich môžete nájsť rany, chrasty, sú zapálené a vnútri zvukovodu sú čierne nálepy.

Kvasinky

Sú typickou mikroflórou ucha. Problémom sa stávajú až pri premnožení, ktoré dochádza pri zápaloch, liečbe antibiotikami alebo vlhkom prevísajúcom uchu. Kvasinková infekcia má typický nasladlý zápach a je sprevádzaná tmavohnedým výtokom v ušnom kanáli. Aj tu je potrebný zásah veterinára a liečbu je potrebné začať čo najskôr.

Bakteriálne zápaly ucha

Sú tiež veľmi časté. Za normálnych podmienok mikroflóra ucha obsahuje aj baktérie, ktoré sú zdraviu prospešné, avšak za nepriaznivých podmienok vyvolávajú zápal a bolesť. Samotné nedokážu vyvolať ochorenie v zdravom uchu.

Cudzie predmety

V uchu sú veľmi bolestivé a iritujúce, preto sa pes neustále škrabe a ucho si pri tom zraňuje. Najčastejšie ide o rôzne osiny tráv, zvyšky rastlín a postihnuté býva hlavne jedno ucho, výnimočne aj obidve. Ide o náhlu bolestivú reakciu, pes trepe ušami a snaží sa zbaviť predmetu v uchu, čo sa mu málokedy podarí.

Alergie

Častým sprievodným znakom alergií bývajú práve zápaly uší. Prejavujú sa na ušiach zápalom a silným svrbením, chýba však zápalová tekutina. Často ide o alergiu na potraviny či atopickú dermatitídu, kedy môže byť zápal uší jediným prejavom alergií.

Prečítajte si tipy ako sa postarať o psíka v horúcom lete

Prečítajte si tipy ako sa postarať o psíka v horúcom lete

V lete máme viac voľného času, a tak ak sa rozhodnete ho tráviť s vaším štvornohým miláčkom, mali by ste vedieť, že tak ako my ľudia, aj psy znášajú tropické horúčavy pomerne ťažko. Rovnako tak aj prechod z klimatizovaného prostredia do rozhorúčenej prírody, im môže spôsobiť ťažkosti. Pripravili sme niekoľko tipov, ako sa o vášho psíka vhodne postaráte aj v horúcom lete.

Veľa vody

Tak ako aj ľudí lekári neustále upozorňujú, že v lete je nutné zvýšiť príjem tekutín, rovnako to platí aj v psej ríši. Vášmu psíkovi preto doprajte v miske dostatok sviežej, no nie úplne ľadovej vody. Dbajte na to aj v prípade, že má misku na dvore č v záhrade, vtedy vodu dostatočne vymieňajte a dopĺňajte.

Na prechádzky skoro ráno alebo neskoro večer

V lete je prijateľnejšie chodiť so psom von ráno alebo až po zotmení, pretože veľké horúčavy by ho mohli skôr vyčerpať. Určite aj vám sa bude lepšie behať za psíkom v menej tropickom ovzduší, myslite na to, že psia srsť ešte viac zhromažďuje teplo a na rozdiel od nás ľudí, ktorí sa potíme celým telom, sa psy potia iba jazykom, preto myslite na jeho pohodlie.

Psíka ochladzujte aj vy!

Ak cítite, že je teplo neznesiteľné, pravdepodobne rovnaké pocity má aj váš štvornohý kamarát. Tak ako vy si dáte studenú spchu, aj psíkovi dobre padne podobné malé osvieženie. Môžete použiť napríklad mokrý uterák, do ktorého ho na chvíľu zabalíte alebo jednoduchý sprejový osviežovač, ktorým mu postriekate srsť.

Dovoľte psíkovi zahrabávať sa či plávať

Niektoré psy sa môžu rady zahrabávať do pôdy, či len tak sa v nej prehrabovať a hrať sa. Je to jednak spôsob lovenia, ale aj ochladzovania. V rámci možností mu to dovoľte. Tiež urobíte dobre, ak sa s ním vykúpete. Domáci bazén č prírodné jazierko môže byť vhodným priestorom na schladenie. Psy plávajú rady, takže ho tým nielen ochladíte, ale aj potešíte.

Pustite psíka von, aby sám zistil, či je teplo

Pes inštinktívne vycíti, že nie je čas na dlhé prechádzky, potrebuje si to však vyskúšať „na vlastnej koži“. Dovoľte mu preto aspoň v rámci možností vyjsť von z bytu č domu, aby sám zistil, či je mu je teplo a ak áno, tak ako veľmi.

Pozor na zaparkované autá!

Psíka nikdy nenechávajte v nevetranom zaparkovanom aute, ani na malú chvíľu. Vaše zistenie po návrate, či psík dýcha, by nemuselo byť vôbec príjemné. Hrozí dehydratácia zvieraťa či jeho panika z uzatvoreného priestoru. V lete sa môžete so svojím psíkom vyhrať do sýtosti, no nezabúdajte na tieto osvedčené rady a prežite so svojím miláčikov veľa príjemných chvíľ.

Chystáte sa na prechádzku so psom? Pozor na parazity

Chystáte sa na prechádzku so psom? Pozor na parazity

Na prechádzke či výlete do prírody by sme mali myslieť aj na ochranu našich štvornohým miláčikov pred parazitmi. Účinnou pomocou sú rôzne antiparazitiká na vonkajšie parazity.

Nebezpečné parazity

Za vonkajšie parazity, ktoré sú pre zvieratá nebezpečné, sa považujú hlavne kliešte. Od kliešťov sa môžu nakaziť viacerými chorobami.V našich klimatických podmienkach sa však vyskytujú aj vši, blchy a svrab. Tieto spôsobujú rôzne kožné choroby. Na predchádzanie týmto problémom je preto vhodné používať rôzne repelenty, ktoré bránia prisatiu, zahryznutiu a bodnutiu parazitmi. Ako prevenciu a tiež na odstránenie akútneho problému s parazitmi slúžia antiparazitné šampóny a spreje.

Antiparazitný šampón

Antiparazitný šampón cudzopasníkov nielen usmrcuje, ale aj účinne odpudzuje. Používa sa na likvidáciu ektoparazitov, akými sú kliešte, blchy, vši a ploštice. Pre jemné zloženie, ktoré nedráždi a nevysušuje pokožku je vhodné, aby šampón obsahoval rastlinné zložky. Veľmi účinný je antiparazitný šampón s bambusovým extraktom, olivovým olejom, elastínom a vitamínmi skupiny B. Výhodou je neutrálne pH. Takýto šampón je vhodný pre psov, šteňatá a iné kožušinové zvieratá. Aplikuje sa v primeranom množstve na namočenú srsť. Pre účinnú likvidáciu pararazitov nechajte pôsobiť predpísanú dobu. Potom šampón opláchnete. Po ošetrení bude srsť jemná, pevná a lesklá.

Antiparazitný sprej

Na ochranu pred parazitmi a ich likvidáciu môžete využiť aj antiparazitný sprej. Je vhodný pre psi a plazy ale tiež pre drobné zvieratá. Napríklad myši, škrečky a vtáky. Antiparazitný sprejzaručuje ľahkú manipuláciu. Môžete ho použiť na zvieratá aj ich príbytky. Pri aplikácii spreja alebo iných prípravkov proti parazitom dodržujte pre maximálny účinok návod na použitie.

Čo sú to parazity a prečo sú nebezpečné? Ochráňte pred nimi vaše zvieratko

Čo sú to parazity a prečo sú nebezpečné? Ochráňte pred nimi vaše zvieratko

Parazit (cudzopasník) je organizmus, ktorý prežíva  vďaka odoberaniu živín inému organizmu (hostiteľovi), čím mu spôsobuje zníženie kvality života a v niektorých prípadoch aj smrť. Vyskytujú sa všade okolo nás a bez prevencie môžu kedykoľvek napadnúť aj vášho domáceho miláčika. Často spôsobujú nepríjemné zdravotné ťažkosti. Prečítajte si, na čo si pri parazitoch treba dávať pozor a ako pred nimi ochrániť zvieratá aj ľudí.

Parazity môžeme rozdeliť do dvoch základných skupín:

  • Ektoparazity (vonkajšie parazity) – parazity, ktoré parazitujú na povrchu tela hostiteľa – napríklad Kliešte, blchy, vši, švoly, svrabovce.
  • Endoparazity (vnútorné parazity) – napríklad škrkavky, pásomnice, kokcídie.

Sú parazity pre zviera nebezpečné? 

Áno, odoberajú zvieraťu živiny, vitamíny a minerálne prvky, čo sa prejaví na kondícii zvieraťa. Mnohé parazity v organizme migrujú (napríklad škrkavky migrujú z čreva cez pečeň do pľúc), čím poškodzujú parenchým orgánov, pásomnice sa prichytávajú o stenu čreva háčikmi, svrabovce si v koži vŕtajú chodbičky a podobne. Niektoré parazity produkujú toxíny, ktoré poškodzujú nervovú sústavu. Parazity svojím pôsobením navodzujú silnú imunosupresiu (pokles imunitnej reaktivity organizmu) čím sa organizmus stáva náchylnejším voči iným ochoreniam. Imunosupresia navodená parazitmi znižuje efektivitu vakcinácie. Mnohé ektoparazity sú vektormi (prenášačmi) vírusových,  bakteriálnych a iných parazitárnych ochorení.

Aké ochorenia môžu prenášať parazity? 

Parazity môžu prenášať rad chorôb, pričom niektoré z nich môžu významne ohroziť zdravie vášho zvieratka. Kliešte prenášajú babeziózu, lymskú boreliózu, kliešťovú encefalitídu, erlichiózu, anaplazmózu a podobne. Komáre prenášajú srdcové červy – dirofilárie. Blchy sa podieľajú na prenose infekčnej hepatitídy a pásomničky Dipilidium caninum. V minulosti blcha roznášala mor. Proti väčšine chorôb, ktoré prenášajú vonkajšie parazity je dnes možné zviera aj seba nechať zaočkovať. Prevenciu naozaj netreba podceňovať. Parazity sú malé organizmy ktoré si často nemusíte všimnúť, a dokonca sa nemusia nachádzať priamo na vašom zvieratku. Blchy často žijú v pelechu alebo na gauči, treba byť obozretný.

Sú „zvieracie“ parazity nebezpečné aj pre ľudí? 

Áno! Napriek všeobecnej dogme, že „psie blchy na človeka neprejdú“ to nie je pravda. Mnohé ektoparazity môžu nepríjemne poštípať aj človeka, čo je nebezpečné obzvlášť u alergikov. Omnoho nebezpečnejší je prenos endoparazitov. Najväčším problémom je echinokokóza, ktorá u človeka spôsobuje vážne poškodenie zdravia. Rovnako prenos škrkaviek a ich migrácia v tele človeka znamená vážny zdravotný problém. Vážny problém, najmä u gravidných žien môže spôsobiť toxoplazmóza. Tá môže výrazne ohroziť život ich nenarodeného dieťatka alebo ovplyvniť jeho zdravý vývoj. Neliečená, resp. neskoro liečená primárna infekcia či reinfekcia spôsobená parazitmi môže byť u imunitne oslabených ľudí smrteľná.

Ako sa môžeme pred parazitmi chrániť?

  • Odčervujte svoje zvieratko pravidelne v 3-4 mesačných intervaloch.
  • Po kontakte so zvieraťom dodržiavajte osobnú hygienu,  na toto dbajte hlavne u detí.
  • Po vyvenčení sa psíka likvidujte trus v nádobách na to určených. Vajíčka škrkaviek dokážu prežívať v prostredí roky.
  • Rovnako likvidujte obsah mačacích záchodov.
  • Zamedzte prístupu zvierat na pieskoviská.

Ako zistím, či má moje zvieratko parazity? 

Vonkajšie parazity, ako sú blchy a kliešte, si môžete všimnúť aj voľným okom. Veľa vám napovie aj správanie alebo zdravotný stav vášho zvieratka. Ak sa často škriabe, všimnete si podráždenie kože, nechuť do jedla alebo iné atypické správanie, vinníkom môžu byť parazity. Pre istotu je vhodné navštíviť vášho veterinárneho lekára, ktorý môže vykonať testy na parazity alebo test na infekčné ochorenia. Rovnako navrhne postup liečby. V každom prípade je dôležité zvieratko pred parazitmi chrániť ešte skôr, než ho parazity napadnú. Prevencia je najdôležitejšia. Parazity sa môžu nachádzať všade, v lese aj v mestskom parku. Nepodceňujte ich vplyv na zdravie vášho psíka či mačky.

Ochrana pred ektoparazitmi

V súčasnosti sú na trhu mnohé produkty zabezpečujúce dlhodobú ochranu pred (napadnutím) blchami a kliešťami. Jednou formou je aplikácia účinnej látky v tzv. „spot-on“ forme. Látka sa aplikuje na kožu. Do niekoľkých dní dôjde k distribúcii účinnej látky po celom povrchu tela a jej naviazaniu na maz v mazových žľazách. postupným premastením povrchu kože dochádza súčasne k vylučovaniu účinnej látky, ktorá zabraňuje prisatiu kliešťov a bĺch. Výrobcovia obvykle udávajú 1 mesačnú ochranu voči kliešťom a 3 mesačnú voči blchám.

Ďalším spôsobom je aplikácia antiparazitného obojku – tenkého gumenného prúžka s mikropórmi, ktorý je napustený účinnou látkou, tá sa postupne uvoľňuje. Obľúbená voľba je tiež elektronický repelent pre psy, ktorý vydáva impulzy odpudzujúce vonkajšie parazity. Výrobcovia udávajú dĺžku ochrany 4-6 mesiacov. Existujú tiež rôzne antiparazitné šampóny a roztoky, ktorými môžete svoje zvieratko umývať. 

Akú formu zvoliť? 

Každý spôsob ochrany má svoje klady a zápory. O tej najvhodnejšej pre vášho miláčika sa poraďte s vaším veterinárnym lekárom.

Netreba však zabúdať na niektoré zásady pri aplikácii:

  • Zviera nesmie byť kúpané 3-4 dni pred aplikáciou prípravku.
  • Obojok účinkuje dlhšie, je potrebné mať na zreteli hypersenzitívne (alergické) reakcie u niektorých jedincov.
  • Obojok môže byť psom pracovne alebo povoľne vedeným prekážkou v pri výkone v teréne.
  • Výhodou spot on formy a obojkov oproti antiparazitným kúpeľom a sprejom spočíva v kontinuálnej likvidácii vývojových štádií parazitov.