Máte pocit sucha v ústach? Dôvodom nemusí byť iba smäd
Vedeli ste, že pocit sucha v ústach nemusíte mať len zo smädu? Sucho v ústach, nazývané xerostómia, je stav zníženej až nedostatočnej tvorby slín. Nedostatočná tvorba slín môže mať viacero príčin. Ktoré to sú a čo pri tomto probléme pomáha? Zdanlivo banálny problém netreba ignorovať, sliny totižto zohrávajú dôležitú úlohu v procese trávenia. Okrem nepríjemného pocitu môže sucho v ústach spôsobiť aj rad ďalších komplikácií.
Pocit sucha v ústach
Pocit sucha v ústach môže spôsobovať viacero príčin. Najčastejšou je nedostatočný pitný režim. Bežne sa so suchom v ústach stretávame hlavne ráno. Môžu ho však spôsobiť aj niektoré ochorenia. Napríklad infekcie horných dýchacích ciest, Parkinsonova choroba, Sjörgenov syndróm, astma, problémy s obličkami, cukrovka a AIDS. Sucho v ústach je častým príznakom aj pri hormonálnych zmenách, ale tiež psychických problémoch akými sú stres, úzkosť a strach. Môžete ho spozorovať aj pri užívaní niektorých liekov. Najčastejšie sú to lieky proti alergii a antidepresíva. Produkciu slín okrem toho znižuje alkohol a fajčenie.
Sprievodné príznaky sucha v ústach
Pravidelný pocit sucha v ústach sprevádzajú aj iné príznaky. A to najmä zápach z úst, popraskané pery a pocit sucha v hrdle. Môže sa objaviť tiež zvýšená tvorba zubného kazu, ťažkosti s prehĺtaním, problémy pri prežúvaní a rozprávaní. Niekedy je sucho v ústach sprevádzané aj pocitmi pálenia na jazyku alebo lepkavým pocitom v ústach. Často ide o celkové nepohodlie a pocit podráždených úst, ktorý neustupuje ani po pití vody. Tieto príznaky môžu byť spôsobené aj iným, vážnejším ochorením, rozhodne ich preto neignorujte. Znížená tvorba slín prirodzene prichádza i s vekom.
Ako podporiť tvorbu slín
Ak tento problém pretrváva dlhšie, je potrebné navštíviť lekára, aby sa vylúčili závažné ochorenia. Prirodzenú tvorbu slín je možné podporiť zvhlčovaním ústnej dutiny. Na tento účel slúžia ústne spreje a gély, ktoré slúžia ako náhrada slín. Vhodné je tiež používať špeciálne zubné pasty, cmúľať tvrdé cukríky, žuvať žuvačky a zvýšiť pitný režim. Najlepšie v menších a častých dávkach. Okrem toho je potrebné obmedziť fajčenie či konzumáciu alkoholu. Pre tvorbu slín je dôležitá tiež pravidelná hygiena ústnej dutiny. Z potravín pri nedostatočnej tvorbe slín pomáha ananás, pomaranč a citrón.