Ošetrovanie popálenín a jaziev
Popáleniny spôsobuje oheň, vriaca voda ale aj slnko. Toto poranenie býva veľmi bolestivé, čo paradoxne dobrá správa. Ak sa totiž popálite a nič necítite obvykle to znamená, že boli zasiahnuté aj nervy.
Ľahké aj ťažšie popáleniny ale zanechávajú na pokožke jazvy, ktoré nikoho nepotešia. Ako ošetrovať popáleninu a eliminovať viditeľnosť jazvy?
Ranu rýchlo schlaďte
Čím dlhšie pôsobí teplo na pokožku tým horšie môžu byť následky, pretože preniká do hlbších vrstiev pokožky a poškodzuje ich. Ako prvú pomoc preto použite studenú vodu. Prúd vody nechajte tiecť na poranené miesto niekoľko minút alebo popálenú časť ponorte do studenej vody.
Popálenina 1. stupňa sa prejaví iba sčervenaním pokožky bez toho, aby bola poškodená. Obvykle sa zahojí o niekoľko dní a nezanechá jazvu. S popáleninami 2. a 3. stupňa už bude musieť pomôcť lekár, pretože vznikajú pľuzgiere, ktoré predstavujú riziko. Po ochladení zasiahnutého miesta preto vyhľadajte lekársku pomoc.
Pozor na pľuzgiere
Pri ťažkých popáleninách 3. stupňa je často potrebné aj odstraňovanie spálenej kože alebo priškvarenej látky a pod. Aj pri ľahších popáleninách pri ktorých vznikne aj pľuzgier je potrebné zveriť sa do rúk odborníkov. Za žiadnych okolností pľuzgiere neprepichujte ani na silu nestrhávajte priškvarenú látku, nechajte to na lekára.
Ak nepoužijete sterilné pomôcky hrozí vám infekcia, ktorá proces hojenia skomplikuje a predĺži. Čím dlhšie sa popálenina hojí tým vyššie je riziko vzniku nepeknej jazvy alebo zmeny farby kože na postihnutom mieste.
Ak chcete aby bola jazva čo najmenej viditeľná musíte s jej ošetrovaním začať hneď, ako sa pokožka zahojí. Popáleniny aj jazvy odporúčame ošetrovať prípravkom Akutol Hydrogel, ktorý je určený na otvorené aj uzavreté rany. Hydrogel zabráni vstupu nečistôt do rany, jazvy zachováva vlhké čím urýchľuje hojenie a regeneráciu pokožky.