Všetky naše produkty si môžete zakúpiť
vo svojej obľúbenej lekárni.

Mýty, alebo čo v skutkočnosti škodí počas dojčenia

Antiperspirant

Istý čas bol priam ošiaľ ohľadne hliníka v kozmetických výrobkoch a hlavne v antiperspirantoch. Je to látka ktorá sa bežne vyskytuje v antiperspirantoch jej úlohou je zabraňovaniu poteniu. Sú prívrženci a aj odporcovia, ale vedecké stanovisko nie je, ale netreba zúfať, lebo na trhu sú dostupné aj prípravky bez alkoholu a hliníka. Treba si uvedomiť, že hliník sa prirodzene vyskytuje bežne v životnom prostredí, takže väčšina z expozícií pochádza z potravy, a nie z pokožky. Skôr sa treba zamerať na dieťa, aby pri dojčení necítil rôzne rušivé pachy ako sú vône. Dobre tiež urobíte, ak sa budete vyhýbať sprejovým dezodorantom, pretože čiastočky sa môžu dostať na bradavky a spôsobiť ich nepríjemnú chuť.

Tabletky proti bolesti

Najčastejšie prípravky na zmiernenie bolesti a znižovanie horúčky na našom trhu je ibuprofén, acetaminofén a naproxén. Vo všeobecnosti ich môžu užívať aj dojčiace mamy, i keď samozrejme, každý liek má svoje výhody i riziká. Už v samotnej lekárni Vám odborný personál dokáže fundovane poradiť a preto treba vnímať hlavne svoje telo.

Kofein

Výskumy ktoré sa venovali danej problematike ukazujú, že množstvo kofeínu, ktoré vaše dieťa dostane cez materské mlieko je iba malým percentom toho, čo v skutočnosti vypijete. Viac ako tri šálky kávy by ste si však dať nemali, lebo pri vyšších dávkach sa kofeín z materského mlieka môže nahromadiť v tele dieťaťa, čo sa prejaví jeho plačlivosťou, podráždenosťou a nespokojnosťou.

Kalórie

Dojčiaca žena potrebuje asi 500 kalórií denne navyše oproti obdobiu, keď nedojčí. To stačí na to, aby sa mnohé dostali na svoju hmotnosť, ktorú mali pred tehotenstvom. Netreba sa ani prejedať, ani hladovať. Denne by ste mali prijať 1800 kalórií a strava musí byť vyvážená – ovocie, zelenina, chudé mäso, orechy, celozrnné výrobky, dostatok tekutín. Najlepší spôsob, ako zistiť, či sa stravujete správne a dostatočne, je počúvať vlastné telo a všímať si ho a nie byť pod taktovkou módnych trendov.

Alkohol

Pri príme akéhokoľvek alkoholu i keď v malom množstve si treba uvedomiť že i malé množstvo dokáže zmeniť chuť materského mlieka. Popíjanie alkoholu okrem toho môže znížiť produkciu mlieka. Ešte horšie je však to, že alkohol je neurotoxín, ktorý má vplyv na rozvoj mozgu malých detí. Odborníci radia počas dojčenia nepiť alkohol vôbec. Je už len na vašom zvážení ako sa rozhodnete.