Je možné predísť tvorbe preležanín?
Preležaniny, alebo tiež dekubity vznikajú u dlhodobo ležiacich a imobilných pacientov, ktorý sa nedokážu samy polohovať. Vo väčšine prípadov sa dá tvorbe preležanín zabrániť alebo ich podchytiť v počiatočnom štádiu. Prevencia je vždy lepšia a nemaj nákladná ako liečba.
Čo sú preležaniny a ako sa dajú liečiť ?
Kvalitná odborná starostlivosť
Pacient, ktorému sa dostane kvalitnej opatery sa vo väčšine prípadov nemusí obávať bolestivých a nebezpečných preležanín.
Ak sa človek nedokáže sám hýbať ani polohovať na lôžku vzniká neustály tlak na miesta ako sú bedrá, kríže, lopatky, členky a pod. Práva tieto časti tela sú najrizikovejšie.
Kvalita zdravotníckych a sociálnych zariadení ako aj prístup ošetrovateľov sa pozná aj podľa toho, koľko klientov trpí dekubitmi. Samozrejme ani kvalitný zdravotník nedokáže robiť zázraky a niektorí pacienti sú na vznik preležanín náchylnejší. Pri preležaninách je veľmi dôležitá prevencia, ktorá je výrazne lacnejšia ako ich liečba predovšetkým vo vyšších štádiách.
Akutol Hydrogél. Špecialista na dekubity.
Základom je polohovanie pacienta každé 2 hodiny, použitie antidekubitných matracov, masírovanie končatín a ak je to možné tak aj rehabilitovanie.
Preležaniny totiž vznikajú na miestach, ktoré nie sú dostatočne prekrvené a tomu sa dá zabrániť masážou aj rehabilitáciou. Pri dlhodobo ležiacich pacientoch sa určite obráťte na odborníkov, ktorý vám poradia aj s prevenciou.
Čo ak už dekubit vznikol?
Preležaniny určite patria do rúk ošetrovateľky alebo sestričky. Začiatočné štádium kedy sa objavuje začervenanie pokožky, prípadne svrbenie je treba postihnuté miesto masírovať, zvýšiť hygienu a použiť prípravok na ošetrovanie dekubitov ako je Akutol Hydrogel.
Vhodný je aj na ošetrovanie preležanín vo vyšších štádiách kedy vzniká otvorená rana. Ranu je potrebné dezinfikovať, čistiť a prípadne aj odstraňovať odumreté tkanivo čo už musí jednoznačne riešiť lekár.