Hojenie rán
Hojenie rán je v niektorých prípadoch zdĺhavý a náročný proces, ktorý má viacero fáz. Pooperačné rany, popáleniny vyššieho stupňa, hlbšie a väčšie rezné rany sa samozrejme hoja dlhšie a ich liečba je náročnejšia ako pri drobných poraneniach. Celý proces hojenia navyše dokáže skomplikovať aj infekcia.
Hojenie začína pri prvotnom ošetrení
Bez ohľadu na to aká veľká je rana, bude si vyžadovať ošetrenie. Popálenina alebo malá rezná rana síce vyzerajú na prvý pohľad nevinne, ale pokiaľ sa do rany dostane infekcia môže vám spôsobiť značné problémy.
Všetko teda začína už pri prvej pomoci a ošetrení čerstvej rany. Každú jednu ranu je potrebné vyčistiť, dezinfikovať a zabrániť vniknutiu nečistôt do rany. Aj takto dokáže urýchliť hojenie rán, pretože bez zápalu a hnisania sa pokožka zahojí určite skôr. Pokiaľ ide o vážnejšie zranenia a rany, ktoré silno krvácajú je vhodnejšie vybrať sa na pohotovosť, aby vám poranené miesto naozaj dôkladne ošetrili a prípadne nasadili lieky proti bolesti alebo antibiotiká.
Vyskúšajte vlhkú terapiu
Vlhká terapia je veľmi účinný spôsob liečenia rán. Ak sa na vytvorí vlhké prostredie so stálou teplotou, podporí sa hojenie rán. Vlhkosť je dôležitá hlavne vo fáze granulácie, kedy sa obnovujú krvné cievky, a vo fáze epitelizácie, keď sa rana hojí a tvoria sa nové kožné bunky.
Mokré hojenie rán funguje pri pľuzgieroch, odreninách, popáleninách, rezných ranách ale aj preležaninách, bercových vredoch a pooperačných ranách. Na vlhkú terapiu sa používajú voľno predajné prípravky ako je Akutol Hydrogél. Gél neobsahuje parabény a je vhodný na suché aj mokré rany.
Tým, že Hydrogél reguluje mikroprostredie rany urýchľuje aj jej hojenie. Prípravok sa aplikuje na vyčistenú ranu a v prípade potreby sa môže prekryť obväzom alebo náplasťou.