Čo sú to parazity a prečo sú nebezpečné? Vyhnite sa im

Čo sú to parazity a prečo sú nebezpečné? Vyhnite sa im

Parazit (cudzopasník) je organizmus, ktorý prežíva  vďaka odoberaniu živín inému organizmu (hostiteľovi), čím mu spôsobuje zníženie kvality života a v niektorých prípadoch aj smrť. Prečítajte si, na čo si pri parazitoch treba dávať pozor a ako pred nimi ochrániť svojho domáceho miláčika aj seba samého.

Parazity môžeme rozdeliť do dvoch základných skupín:

 • Ektoparazity (vonkajšie parazity) – parazity, ktoré parazitujú na povrchu tela hostiteľa - napr: Kliešte, blchy, vši, švoly, svrabovce.
 • Endoparazity (vnútorné parazity) - napr: škrkavky, pásomnice, kokcídie.

Sú parazity pre zviera nebezpečné? 

Áno, odoberajú zvieraťu živiny, vitamíny a minerálne prvky, čo sa prejaví na kondícii zvieraťa. Mnohé parazity v organizme migrujú (napríklad škrkavky migrujú z čreva cez pečeň do pľúc), čím poškodzujú parenchým orgánov, pásomnice sa prichytávajú o stenu čreva háčikmi, svrabovce si v koži vŕtajú chodbičky a podobne. Niektoré parazity produkujú toxíny, ktoré poškodzujú nervovú sústavu. Parazity svojím pôsobením navodzujú silnú imunosupresiu (pokles imunitnej reaktivity organizmu) čím sa organizmus stáva náchylnejším  voči iným ochoreniam. Imunosupresia navodená parazitmi znižuje efektivitu vakcinácie. Mnohé ektoparazity sú vektormi (prenášačmi) vírusových,  bakteriálnych a iných parazitárnych ochorení.

Aké ochorenia môžu prenášať parazity? 

Kliešte prenášajú babeziózu, lymskú boreliózu, kliešťovú encefalitídu, erlichiózu, anaplazmózu a podobne. Komáre prenášajú srdcové červy – dirofilárie. Blchy sa podieľajú na prenose infekčnej hepatitídy a pásomničky Dipilidium caninum. V minulosti blcha roznášala mor.

Sú „zvieracie“ parazity nebezpečné aj pre ľudí? 

Áno! Napriek všeobecnej dogme, že: „psie blchy na človeka neprejdú“ to nie je pravda. Mnohé ektoparazity môžu nepríjemne poštípať aj človeka čo je nebezpečné obzvlášť u alergikov. Omnoho nebezpečnejší je prenos endoparazitov. Najväčším problémom je echinokokóza, ktorá u človeka spôsobuje vážne poškodenie zdravia. Rovnako prenos škrkaviek a ich migrácia v tele človeka znamená vážny zdravotný problém. Vážny problém, najmä u gravidných žien môže spôsobiť toxoplazmóza.

Ako sa môžeme pred parazitmi chrániť?

 • Odčervujte svoje zvieratko pravidelne v 3-4 mesačných intervaloch.
 • Po kontakte so zvieraťom dodržiavajte osobnú hygienu,  na toto dbajte hlavne u detí.
 • Po vyvenčení sa psíka likvidujte trus v nádobách na to určených. Vajíčka škrkaviek dokážu prežívať v prostredí roky.
 • Rovnako likvidujte obsah mačacích záchodov.
 • Zamedzte prístupu zvierat na pieskoviská.

Ako zistím či moje zvieratko má parazity? 

Na našom pracovisku vykonávame parazitologické vyšetrenia. Veterinárny lekár Vás inštruuje, ako správne odobrať vzorky. Po pozitívnom náleze vieme naordinovať účinnú terapiu. Treba mať na zreteli, že bežné antiparazitárne tabletky neúčinkujú proti jednobunkovým parazitom (giardia a izospora).

Ochrana pred ektoparazitmi

V súčasnosti sú na trhu mnohé produkty zabezpečujúce dlhodobú ochranu pred (napadnutiu) blchami a kliešťami. Jednou formou je aplikácia účinnej látky v tzv. „spot-on“ forme. Látka sa aplikuje na kožu. Do niekoľkých dní dôjde k distribúcii účinnej látky po celom povrchu tela a jej naviazaniu na maz v mazových žľazách. postupným premastením povrchu kože dochádza súčasne k vylučovaniu účinnej látky, ktorá zabraňuje prisatiu kliešťov a bĺch. Výrobcovia obvykle udávajú 1 mesačnú ochranu voči kliešťom a 3 mesačnú voči blchám. Ďalším spôsobom je aplikácia antiparazitného obojku – tenkého gumenného prúžka s mikropórmi, ktorý je napustený účinnou látkou, tá sa postupne uvoľňuje. Výrobcovia udávajú dĺžku ochrany 4-6 mesiacov. Aplikácia antiparazitných šampónov a roztokov je ďalšou možnosťou v boji s ektoparazitmi.

Akú formu zvoliť? 

Každý spôsob ochrany má svoje klady a zápory. O tej najvhodnejšej pre Vášho miláčika sa poradte s Vašim veterinárnym lekárom.

Netreba však zabúdať na niektoré zásady pri aplikácii:

 • zviera nesmie byť kúpané 3-4 dni pred aplikáciou prípravku
 • obojok účinkuje dlhšie, je potrebné mať na zreteli hypersenzitívne (alergické) reakcie u niektorých jedincov
 • obojok môže byť psom pracovne alebo povoľne vedeným prekážkou v pri výkone v teréne
 • výhodou spot on formy a obojkov oproti antiparazitným kúpeľom a sprejom spočíva v kontinuálnej likvidácii vývojových štádií parazitov

Tagy článku: