Čo robiť, ak vás trápi nadmerné potenie
Vedeli ste, že na 1 cm² kože má človek viac než 100 potných žliaz? A každý deň vylúčime niekoľko decilitrov potu. Problém nastáva, ak sa človek potí nadmerne. Poradíme vám, čo v takom prípade robiť.
Prečo sa potíme
Potenie je prirodzené. Pomáha regulovať telesnú teplotu a zabraňuje prehriatiu organizmu. Každý človek má 2 až 3 milióny potných žliaz. Nachádzajú sa najmä v podpazuší, okolo pupka, konečníka, na chodidlách, slabinách a na chrbte.
Čo spôsobuje nadmerné potenie
Nadmerné potenie spôsobuje viacero faktorov. Najčastejšími príčinami sú stres, fyzická záťaž a zvýšená teplota okolia. Zvyšujú ho tiež pikantné jedlá, horúce pokrmy a nápoje, káva alebo iné nápoje s obsahom kofeínu a alkohol. V týchto situáciách je nadmerné potenie normálne. Môže však byť aj prejavom niektorých chorôb. Napríklad bežnej infekcie či vírusového ochorenia, cukrovky, porúch štítnej žľazy a rakoviny. Preto, ako dlhšie trpíte týmto problémom, je vhodné, aby ste sa poradili so svojím lekárom alebo navštívili dermatológa.
Nadmerné potenie, medicínsky hyperhydróza, odplavuje z tela okrem tekutín aj niektoré dôležité látky. Sú to najmä vápnik, sodík, kyselina mliečna a vitamíny. Zvyšok potu tvorí voda. Pri potení preto dbajte na zvýšený pitný režim.
Čo pomáha pri nadmernom potení
Pot zostáva na pokožke a oblečení, čo sprevádza nepríjemný zápach. Tento problém sa vyskytuje na chodidlách, dlaniach, čele, tvári a v podpazuší. Nepríjemný zápach a fľaky na oblečení zmiernite vhodným antiperspirantom. Proti zápachu pomáha tiež zvýšená hygiena. Potenie obmedzujú aj niektoré nápoje. Vhodná je voda s jablčným octom, obličkový a šalviový čaj. Účinnou pomocou sú striedavé kúpele v horúcej a studenej vode. Nadmerné potenie môže byť aj prejavom nedostatku zinku. V tomto prípade je dôležité doplniť ho buď konzumáciou potravín bohatých na zinok alebo vhodného výživového doplnku.