Všetky naše produkty si môžete zakúpiť
vo svojej obľúbenej lekárni.

Čo je Halitóza a ako sa prejavuje

Halitóza je odborný lekársky názov pre zápach z úst.

Ide o nepríjemný, ale aj vážny problém, ktorý má priamu väzbu na pohodlie a psychiku človeka. Ide o obojstranný mechanizmus kde trpia obe strany.

Pacient postihnutý halitózou, ale aj okolie, ktorý zápach vníma. Alarmujúce je, že až 25% populácie trpí danou problematikou.

Čo za tým je?
Halitóza prevažne vniká bakteriálnym rozkladom organického materiálu v ústnej dutine. Ten má za príčinu vedľajší efekt a to zápach z úst. Zápach sám o sebe sa neklasifikuje ako choroba, ale je sprievodným javom a indikácie aj pre iné choroby. Mnohý si myslia, že príčina halitózy je ochorenia tráviaceho traktu, ochorenia ucha, nosa, hrtanu, či hrdla. Táto príčina sa však potvrdí len u malého množstva ľudí trpiacich zápachom z úst.

Čísla hovoria jasne a až 80 % vzniká a má pôvod v ústnej dutine. Nedostatočná hygiena, zápal ďasien, zápal u parodontitídy a najviac v povlaku jazyka. Len na jazyku je cca 750 rôznych druhov baktérií z ktorých je väčšina špecifická pre ústnu dutinu! Baktérie adherujú ako biofilm ku slizniciam, jazyku, k zubom, ďasnám a žijú v parodontálnych vačkoch, kryptách mandlí a v slinách.

Ak nie sú pravidelne v priebehu 12 hodín redukované, vytvorí sa plak. Tento proces je intenzívny hlavne v miestach, kde sú baktérie kryté, v gingiválnom sulku, parodontálnych vačkoch, medzizubných priestoroch.  Najdôležitejší povrch v ústach pre udržiavanie baktérií je povrch jazyka. Baktérie spolu s odlúpenými bunkami a zbytkami jedla vytvárajú plak, ktorý má bielu, žltú, zelenú alebo hnedú farbu. Najviac plaku a baktérií je v zadnej časti jazyka, v mieste pre horší dosah hygieny.

Je dôležité, aby sa halitóza nezamieňala s krátkodobým zápachom, ktorý vzniká pri konzumácii niektorých aromatických potravín, ako je cibuľa, cesnak, niektoré druhy syrov, pri užívaní liekov, pri fajčení, pití alkoholu, ráno po zníženej sekrécii slín. Pri intraorálnom vyšetrení hodnotíme stav výplní zubov, a rekonštrukcií, stav hygieny parodontu, určíme kvantitatívne povlak na jazyku metódou vtlačenej zubnej kefky.

Halitóza delíme na tri kategórie: Pravá halitóza, pseudohalitóza, halitofóbia

V liečbe halitózy sa v prvom rade zameriame na odstránenie prvotnej príčiny zápachu z úst.
Pri systémových ochoreniach musíme liečiť danú chorobu. Pri probléme v ústach sa sústredíme na odstránenie zubného povlaku a kameňa, ošetrenie parodontálnych vačkov, odstránenie povlaku z jazyka, úpravu hygienických návykov. Je nevyhnutné čistenie zubov najmenej dvakrát denne vhodnými pomôckami.

Dôraz sa kladieme na správnu techniku čistenia, používanie dentálnej nite a medzi zubnej kefky v medzi zubných priestoroch, prípadne sa môžete v stomatologických ambulanciách stretnúť už aj s produktom TS-1. Ide o podtlakové čistenie jazyka!

V domácom prostredí je tiež nesmierne dôležité je čistenie jazyka mäkkou zubnou kefkou a ešte lepšie špeciálnou škrabkou na jazyk, ktorú obdržíte u stomatológa ktorý Vám spravil odsasenie povlaku.

Používanie ústnych vôd môže podporiť dezinfekciu ústnej dutiny. Vhodné sú hlavne ústne vody s chlorhexidínom, ktorý patrí k antiseptickým aktívnym zložkám, prípadne vody na enzymatickej báze. Tieto znižujú celkový počet baktérií zodpovedných za produkciu prchavých sírnych zlúčenín.

Ďalším nevyhnutným krokom je ošetrenie zubných kazov, úprava nevyhovujúcich výplní, protetické ošetrenie. Pacienti so zubnou náhradou, by v danom prípade nemali v noci ju mať. Ľudia o probléme nazvanom halitóza rozprávajú neradi, často si ani neuvedomujú, že ním trpia.