Bolesť krížov
Bolesťou krížov trpí v priemere každý štvrtý človek, čo je dosť nelichotivá štatistika. Bolesť spôsobuje zlé držanie tela, sedavé zamestnanie, nadváha alebo aj úraz či infekcia. Nech už je príčina akákoľvek často ide o problém, ktorý vám nedá spávať a komplikuje aj bežný život.
Chronická a akútna bolesť krížov
Bolesť krížov môže byť dlhodobá alebo krátkodobá. Kým krátkodobá sa dá dostať pod kontrolu behom niekoľkých týždňov, s dlhodobou je to zložitejšie. Krátkodobá bolesť sa dá účinne riešiť rehabilitáciami aj suchým teplom, ale samozrejme zaberú aj lieky proti zápalu. S liečbou dlhodobej bolesti krížov vám bude musieť pravdepodobne pomôcť neurochirurg a operácia, alebo pravidelné a dlhodobé rehabilitácie.
Veľmi prospešný v oboch prípadoch je samozrejme pohyb a to predovšetkým plávanie, ale pokiaľ trpíte chronickými bolesťami, konzultujte vhodnosť športových aktivít s lekárom. Vyskúšať by ste mali aj saunu a masáže, ktoré vám taktiež môžu uľaviť. Aj keď si väčšina ľudí myslí, že bolesti chrbta a krížov sa týkajú skôr ľudí vo vyššom veku opak je pravdou. Prvotné príznaky sa totiž objavujú už vo veku 20-30 rokov a naplno prepuknú asi okolo 40 rokov. Pokiaľ sa chcete vyhnúť bolesti krížov, mali sme ste sa hýbať a relaxovať už v mladom veku.
Ako sa bolesti vyhnúť
Najlepšie je bolesti predísť, aby ste potom nemuseli riešiť dlhodobé problémy s krížami. „Chorobou“ dnešnej doby je hlavne sedavé zamestnanie a nedostatok pohybu. Človek sa jednoducho musí udržiavať vo fyzickej a duševnej kondícií a dennodenné vysedávanie za stolom tomu určite neprospieva. Pozor by ste si mali dávať aj na holé kríže a prievan. Hneď ako pocítite prvé bolesti, mali by ste konať a využiť napríklad suché teplo. Heatpack bedrový pás je skvelý na thermoterapiu, stačí ho len vložiť do mikrovlnky a následne priložiť na postihnuté miesto.