Ako správne definovať bolesť svalov
Zápaly svalov
Zápaly svalov obvykle vznikajú pri nadmernej fyzickej záťaži ale presilenia svalu. Že trpíte zápalom svalov zistíte podľa bolesti, stuhnutosti a opuchu. Samozrejme tieto symptómy môžu byť aj príznakom natrhnutia svalu alebo únavy. Diagnostikovať zápal svalov dokáže lekár a pokiaľ trpíte dlhodobejšími bolesťami mali by ste ho určite navštíviť. Zápal svalov totiž môže byť zapríčinený aj roztrúsenou sklerózou, ale obvykle ale ide len o preťaženie svalu.
Predísť zápalu sa dá dostatočným zahriatím svalov pred tréningom alebo fyzickou aktivitou a samozrejme treba poznať aj svoje limity. Pokiaľ budete svaly neprimerane zaťažovať, zvyšujete riziko úrazu alebo zápalu. Keď už k zápalu príde v rámci prvej pomoci môžete použiť syntetický ľad v spreji, ktorý vám uľaví od bolesti a zmierni opuch. Pri liečbe ale pomáhajú teplé kúpele, ktoré podporujú prekrvenie, dostatok spánku pre regeneráciu a dodržiavanie pitného režimu.
Opuchy svalov
Opuchy svalov nikdy neznamenajú nič dobré, pretože s najväčšou pravdepodobnosťou ide buď o natiahnutie, natrhnutie alebo zápal. K takýmto zraneniam môže prísť pri preťažení svalov nadmernou fyzickou aktivitou alebo aj nesprávnou technikou cvičenia. Pri svalových zraneniach sa okrem opuchu svalov objavuje aj sčervenanie alebo modriny. Opuchy svalov sú samozrejme sprevádzané aj bolesťami, takže ide o naozaj nepríjemný stav.
Pri poranení svalov je vhodné postihnuté miesto schladiť ľadovým obkladom. Na tréning a do posilňovne so sebou iste ľad nenosíte, ale existuje adekvátna a hlavne praktickejšia náhrada. Syntetický ľad v spreji môžete nosiť so sebou všade a v prípade zranenia ho okamžite použiť. Okrem toho, že má chladivé účinky tak aj podporuje hojenie. Syntetický ľad obsahuje aj mentol, arniku a doplnkové látky vďaka ktorým má rovnaký účinok ako ľad.
Bolesť kĺbov a svalov
Bolesť kĺbov a svalov pozná hádam každý. Príčinou môže byť sedavé zamestnanie, nadmerná fyzická záťaž, nesprávna technika pri cvičení, úraz, nadváha, nedostatok pohybu ale aj vrodené anomálie. Dôvodov prečo vám bola svaly a kĺby je naozaj veľa a môže ísť aj prejav niektorého ochorenia. Ak je bolesť chronická, teda trvá dlhšie ako 3 mesiace a ovplyvňuje váš bežný život mali by ste vyhľadať lekára. Odborníka by ste mali navštíviť aj v prípade, že si privodíte úraz pri športe alebo práci.
V prípade, že bolesť kĺbov a svalov je spôsobené úrazom pri športe, natrhnutím alebo pomliaždením svalov, prípadne vyvrtnutím alebo nárazom, postihnuté miesto je potrebné schladiť, aby sa zmiernila bolesť aj opuch. Pre tieto prípady je ideálny syntetický ľad v spreji, ktorý má rovnaký chladiaci účinok ako klasický ľad. Vďaka svojmu zloženiu s mentolom, arnikou a ďalšími zložkami navyše aj napomáha hojeniu.
Natrhnutie svalov
K natrhnutiu svalu dochádza najčastejšie pri preťažení alebo pri náhlom a prudkom pohybe. Veľmi často sú postihnutí športovci, ktorí sval nadmerne zaťažujú, ale natrhnutie svalov je aj častým následkom úrazu – pošmyknutia alebo podvrtnutia. Pri natrhnutom svale sa objavuje prudká bolesť, ktorá môže vyvolať pocit pálenia a znemožniť používanie svalu, resp. znemožniť pohyb. Natiahnutie a natrhnutie svalov je pomerne ťažké rozoznať na základe príznakov a preto je pri úraze vhodnejšie vyhľadať lekára.
Športovci iste poznajú bolesť, ktorú vyvolá poranenie svalu a prvou pomocou je určite ľad, ktorý zmierni bolesť aj opuch. Praktickým spoločníkom pri tréningoch je syntetický ľad v spreji, ktorý chladí presne tak isto ako ľad. Výhodou je, že ho môžete nosiť so sebou na tréningy alebo ho mať v domácej lekárničke a okamžite použiť. Okrem toho má zloženie, ktoré nie len chladí ale aj urýchľuje hojenie.